top of page
עבודה צר.png

פנג שואי - מאמרים

יין ויאנג הם כוחות שווים ומשלימים, המייצגים את השלמות, האחדות, האיזון וההרמוניה. עיצוב מסוג יאנג מאופיין בצבעים חמים ומעורר את השוהים בחדר לתנועה ופעילות. עיצוב ייני מאופיין בצבעים קרים ומשדר אווירה שקטה ורגועה.

מתוך התבוננות בתופעות שונות בטבע, כמו עונות השנה, היום והלילה, הקור והחום, החיים והמוות, הבחינו הסינים כי כל דבר ביקום מורכב משני כוחות מנוגדים. את הכוחות הללו כינו יין ויאנג, ובאומנות הפנג שואי הם מייצגים את השלמות, האחדות, האיזון וההרמוניה. שני הכוחות שווים ומשלימים זה את זה. הם מקיימים ביניהם יחסי גומלין הדדיים, ומתפקדים למעשה כמו שני הצדדים של אותו מטבע.

מוטיב הסמל מציין עיגול חצוי, שחציו לבן ומתאר את האנרגיה הזכרית הפעילה, ובתוכו מכיל גם עיגול שחור המייצג את האנרגיה הנקבית, כך שהנקבי קיים בזכרי ולהיפך.

יין יאנג - בפנג שואי

יין יאנג ההבדלים

היאנג הוא האיכות האנרגטית הפעילה, והתכונות המאפיינות אותו הן עשייה, דינאמיות, נוקשות וזוויתיות. הוא מקושר לחום ולאור ומייצג את היסוד הזכרי ביקום. היין, לעומתו, נושא אנרגיה פאסיבית, המתאפיינת בקבלה, תמיכה רכות ומעגליות. הוא מקושר לקור ולחושך ומייצג את היסוד הנקבי ביקום.

היין והיאנג נמצאים בכל מקום הסובב אותנו - האזור בו ממוקם הבית והאופן שבו מעוצב חללו הפנימי. גם אנו כבני אדם מכילים מינונים שונים של יין ויאנג, ונוטים בדרך כלל לאחת משתי איכויות אנרגטיות אלה. הבנת עקרון היין והיאנג, מאפשר לנו ליצור הרמוניה בין האני העצמי שלנו, לבין הסביבה בה אנו חיים.

יין יאנג סביבתי

נוף עירוני ושטוח נוטה לקבל מאפיינים של היאנג. התנועה הפעילה והמהירה של הצ'י (אנרגיית החיים) בערים הגדולות מושפעת משפע הגירויים, הקווים הישרים והזוויתיים ומהתנועה הרבה של האוכלוסיה והתחבורה. תנועה זו מסייעת לקיומו של אורח חיים פעיל ונמרץ, ליוזמה ועשייה.

לעומת זאת, לנוף כפרי ושליו, מיוער או הררי, איכויות אנרגטיות ייניות. קווי המתאר הגליים והמתונים, תורמים לאורח חיים רגוע ואיטי. האווירה באזורים אלו מעודדת תהליכים של התבוננות פנימית והשראה. גם הים הוא סביבה יינית, ולכן נודעת לו השפעה מרגיעה ומרפאת.

יין יאנג ביתי

בין אם אתם אנשים המשתייכים לטיפוס היאנג, ובין אם אתם יינים במהותכם, הדרך בה ניתן לשמור על איזון בבית היא לכלול בו עיצובים יאנגים לצד עיצובים יינים. חשוב לשים דגש על כך שכל חדר בבית יעוצב באופן שיתמוך בפונקציה אותה הוא ממלא.

לדוגמה: בחדרים המשמשים לפעילות או לאירוח - חדר עבודה, משרד, חדר מגורים או מטבח - יש להרבות באלמנטים יאנגיים. בחדרים בהם דרושה אווירה רגועה יותר, כמו בחדר השינה, חדר הטלוויזיה או חדר האמבטיה - יש לשים דגש על עיצובים ייניים.

חדרים המשמשים למספר מטרות כמו חדרי ילדים (שינה ומנוחה אך גם משחקים ופעילות) רצוי לעצב כל חלק לפי אופי הפעילות בו. לבחירת הצבעים, הצורות והחומרים השונים בעיצוב הבית, יש השפעה רבה על תנועת אנרגיית הצ'י ועל האווירה שתשרור במרחב.

עיצובים מסוג יאנג מאופיינים בצבעים חמים כאדום, כתום או צהוב. הצורות זוויתיות, הקווים נקיים וישרים, המשטחים קשים וחלקים ועשויים שיש או זכוכית, הריהוט מתכתי וקל והתאורה חזקה. זהו עיצוב ממריץ שאמור להאיץ את זרימת הצ'י, ומעורר את השוהים בחדר לפעילות.

עיצובים יינים מאופיינים בצבעים קרים ככחול, ירוק וסגול. הצורות עגולות ומתעקלות, המשטחים יכולים להיות מחוספסים ועשויים אבן ועץ טבעי, או להיות רכים ועשויים מאריגים, וילונות ושטיחים. הריהוט כבד, התאורה עמומה ומפוזרת. עיצוב זה משפיע על תנועה איטית של אנרגיה ויוצר אווירה שקטה ורגועה.

לדוגמה: חדר השינה צריך להיות נעים, רגוע ואינטימי, כלומר בעל איכויות ייניות, ולכן רצוי שהעיצוב יכלול מיטת עץ כבדה, שילוב צבעים כחולים וירוקים במצעים או בוילונות, הוספת שטיח וכריות גדולות, והתקנת תאורה עמומה.

חדר המגורים, לעומת זאת, צריך להיות פעיל ודינאמי, כלומר בעל איכויות יאנגיות. כאן יתאים ריצוף שיש חלק ותאורה חזקה שתשמור על העירנות. בחלל גם מומלץ להציב שולחן זכוכית, רהיטים ואובייקטים בעלי קווים ישרים או זוויתיים, וכן לעשות שימוש רב בצבעי אדום, כתום וצהוב זוהר. עיצוב זה יגרום לשוהים בחדר לחוש פעילים ויצירתיים יותר. 

wix.png

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

shutterstock_282561389.jpg
mirror.png
small.png

אני מתחייבת לא להשתמש בנתוני ההרשמה לשום שימוש מלבד זה המצויין למעלה 

bottom of page