top of page
עבודה צר.png

פנג שואי - מאמרים

מדריך מהיר לגינה נכונה - כדי ליצור גינה מוצלחת צריך לשמור על איזון: בין סדר ובלגן, אור וצל, צבעים כהים ובהירים וסוגי צמחים שונים. 

הטבע נמצא סביבנו ובתוכנו כל הזמן, ומי שגר בבית פרטי עם גינה מרגיש את החיבור הזה יותר מאחרים. הגינה היא מקור של אנרגיה טבעית ובריאה הנכנסת לבית. אולם אם היא אינה מעוצבת נכון, יכולה הגינה גם להשפיע לרעה על הדיירים. בעזרת עקרונות הפנג שואי תוכלו להפוך את הגינה שלכם לגן עדן פרטי, בין אם עומד לרשותכם שטח רחב ידיים, ובין אם מדובר במרפסת קטנה.

מראה כללי

על פי כללי הפנג שואי צריכה הגינה להיראות כיצירה של טבע. לכן, כשמתכננים את השבילים והערוגות רצוי להשתמש בקווים עגולים ומתעקלים, ולא בקווים ישרים וחדים. כדאי ליצור מפלסים בגבהים שונים וכן צורות נוף שונות, כגון מישור, תלולית, סלעיה, או מקור מים. כדי לשמור על האיזון וההרמוניה יש להימנע משימוש מוגזם בצבעים המתבטא בדרך כלל ב"הצפת" הגינה בשלל מינים של פרחים. גינות מערביות נוטות להיות צבעוניות מאוד בהשוואה לגינות המעוצבות לפי עקרונות הפנג שואי. שלל הצבעים יוצר מראה ססגוני אך מלאכותי, שכן בטבע אין ריכוז כה רב של צבעים. בנוסף, עומס בצבעים ומיני צמחים עלול ליצור תחושת מחנק, שתשפיע גם בתוך הבית.

עיצוב גינה לפי הפנג שואי

אילו צמחים לשתול?  

בפנג שואי יש חשיבות רבה לסוגי הצמחים שבגינה. כדי לשמור על רמת אנרגיה (צ'י) קבועה במשך כל עונות השנה, מומלץ לשתול ברוב שטח הגינה צמחים רב עונתיים (שנתיים), ולצדם צמחים חד עונתיים. הפריחה העונתית תעניק לגינה התחדשות ורעננות ואילו הצמחייה הקבועה תספק כמות אנרגיה זהה לאורך כל השנה, ותמנע שינויים דרסטיים בכמויות האנרגיה, שעלולים להתרחש לאחר מחזורי הפריחה.

ניגודים משלימים 

מרכיב נוסף שתורם להרמוניה הוא שילוב בין ניגודים. הסינים התבוננו בטבע ולמדו כי כל תופעה מורכבת משני כוחות מנוגדים (יין ויאנג) המשלימים זה את זה: יום ולילה, קור וחום, חיים ומוות, גבוה ונמוך. כדי לא לצאת נגד הטבע, רצוי ליצור בגינה ניגודים כמו אור וצל, תנועה ויציבות, או מראה אחיד מול תכנון חופשי.

אור וצל - כדאי שיהיו בגינה יותר חלקים מוארים (יאנג) ממוצלים (יין). אם עצים מכסים את שמי הגינה ומחשיכים אותה, כדאי לגזום אותם מעט כדי לאפשר לקרני השמש לחדור ולהביא עמן אנרגיה בריאה. אולם גם לנוכחות של צל יש חשיבות. לכן, אם אור שמש חזק שוטף את הגינה במשך רוב שעות היום, אפשר להציב בה פרגולה שתאזן את כמויות הצ'י הרבות.

דינמיות וסטטיות - הטבע נמצא כל הזמן בתנועה. כדי לשמור על חוקי הטבע גם בגינה יש להציב אובייקטים נעים, שידגישו את חלקיה הקבועים וייצרו ביניהם חיבור רעיוני. לדוגמה: הצבת נדנדה או שבשבת רוח במרכז המדשאה, תליית ערסל בין שני עצים, או בניית בריכת מים או מזרקה לצד סלעיה כבדה.

סדר ואי סדר - כדי שאנרגיה חיובית תוכל לזרום בחופשיות בכל שטח הגינה חשוב לשמור בה על סדר. חסימות ומעצורים בדרכה של האנרגיה עלולים להשפיע לרעה על דיירי הבית ולגרום למכשולים ותקיעות בחייהם. לכן, אסור לאגור בגינה גרוטאות או חפצים שאין בהם שימוש. יש לטפח את הגינה ולהקפיד על תחזוקה טובה שלה: טיפול ראוי בצמחיה, פינוי עלים יבשים והחלפת מים בבריכה.

אי סדר מסוים נחוץ אף הוא, אך אין הכוונה לבלגן, אלא לעיצוב חופשי ולא מהוקצע של הגינה, שישמור על האופי והמראה הטבעי שלה. יש לתת לצמחים לגדול בצורה פראית באזורים מסוימים של הגינה, ולפזר אבנים או סלעים באופן אקראי.

 

את אחדות הניגודים אפשר לבטא בצמחיה בדרכים רבות ומעניינות. לדוגמה:

- צמחיה גבוהה (עצים) לצד צמחיה נמוכה (שיחים). עצים גבוהים יש לשתול מאחורי הבית, כדי שיעניקו לו הגנה ותמיכה. אם יינטעו בחזית, יחסמו העצים את האנרגיה החיובית הנכנסת לבית.

- צמחים שצומחים מעלה לצד צמחים המשתרעים על האדמה.

- פרחים בצבעי ין (כחול וסגול) לצד פרחים בצבעי יאנג (אדום, כתום, צהוב ולבן).

- צמחים קוצניים לצד צמחים בעלי עלים רחבים ועגולים.

חשוב לזכור שעלים מחודדים וקוצניים מכוונים את האנרגיה בצורה אגרסיבית, ויוצרים "חצי רעל" שמשבשים את השדה האנרגטי של אנשים שנמצאים בקרבתם. בנוסף, מראה של צמחייה קוצנית עלול להשפיע ברמה הרגשית וליצור תחושת איום (אנו חשים מגע לא רק דרך הידיים, אלא גם דרך העיניים, וחוששים ברמה המודעת ולא מודעת שמא נידקר וניפגע). בשל ההשפעות השליליות יש להימנע משתילת צמחים כמו קקטוס ודקל לאורך שביל הכניסה, סמוך לדלת הבית או בכל מקום בגינה בו שוהים זמן ממושך.

 

חגיגה של חושים

 

מאחורי כל מה שמתרחש ביקום עומדת אנרגיה עצומה אחת - הצ'י. את הצ'י אי אפשר לתפוס מנטלית, אך אפשר לחוש אותו באמצעות החושים. גם בגינה תוכלו לחוות אותו: לגעת, לראות, להריח, לטעום ולשמוע.

טפחו את המראה היפה של הגינה. שתלו בה צמחים המפיצים ריח נעים, כמו נענע, יסמין, נרקיסים, או עצי הדר. שלבו בה גם צמחי תבלין, עצי פרי וירקות. הקפידו על מגוון של מרקמים: צמחים עם עלים חלקים לצד כאלה בעלי מרקם מחוספס. את הגינה תוכלו גם לשמוע, כשהרוח תניע את עלי העצים ותפיק מהמוביילים ומפעמוני הרוח צלילים נעימים. שכשוך המים בבריכה והמיית היונים בשובך ישלימו את החוויה ההרמונית.

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

wix.png
shutterstock_282561389.jpg
mirror.png
small.png

אני מתחייבת לא להשתמש בנתוני ההרשמה לשום שימוש מלבד זה המצויין למעלה 

bottom of page