top of page
אמבטיה צרה.png

פנג שואי - מאמרים

מאחורי החזות התמימה של חדרי האמבטיה והשירותים מסתתרת יכולת מדאיגה לסילוק הצ'י מהבית: האנרגיה החיובית יכולה לחמוק בקלות דרך הביוב ופתחי הניקוז. אבל לא צריך לדאוג - מיקום וסידור נכון של החדרים ישאירו את האנרגיה בפנים.

בזמן העתיק התייחסו לחדרי השירותים והרחצה כאל מקור של אנרגיות שליליות ומחלות. מסיבה זו נבנו בעבר החדרים האלה מחוץ לשטח הבית. בחברה המערבית המודרנית חדרי השירותים והרחצה הם חלק בלתי נפרד מהבית. הדבר יוצר לעתים בעיה, משום שהמים הם מקור חשוב של אנרגיית חיים (צ'י) וגם מייצגים כסף ושפע. כאשר הם מתנקזים לביוב ויוצאים מהבית, עוזבים יחד איתם גם צ'י וכסף.

כדי להקטין את ההשפעות השליליות של הניקוז ושטיפת המים באסלה, חשוב להקפיד שדלתות חדרי השירותים והרחצה יהיו סגורות תמיד וכך גם מכסה האסלה. כדי למזער את השפעות הניקוז חשוב גם שכל המכשירים והאביזרים בחדר יהיו במצב תקין. אם הצינורות דולפים, או הברזים מטפטפים, הזמינו ללא דיחוי שרברב שיטפל בעניין ויעצור את בריחת הכסף והשפע מהבית.

תכנון האמבטיה והשירותים

מיקום לא נכון של חדרי השירותים והאמבטיה עלול לגרום לתנועה איטית של אנרגיה, או לכליאתה באותו אזור בגלל הלחות שבאוויר. מיקום לא מוצלח אף עלול להשפיע לרעה על הצ'י בשאר חלקי הבית. כדי להבטיח זרימה מוצלחת של אנרגיה יש להקפיד על חדר יבש, מאוורר ומואר. רצוי שחדרי שירותים ורחצה יהיו מרווחים, ושאחד מקירותיהם יהיה קיר חיצוני עם חלון.

תאורה טבעית עדיפה על מלאכותית. אור השמש הוא מקור חשוב של אנרגיה, שמוסיף לחדר צ'י בריא וממריץ את זרימת האנרגיה בו. רצפת החדר, הקירות והמשטחים צריכים להיות עשויים מחומרים קשים, מבריקים וחלקים, שקל לנקות ולייבש אותם, כגון זכוכית, ניקל, שיש מלוטש, גרניט, או אריחי קרמיקה מבריקים. חומרים אלה יגבירו את זרימת האנרגיה בחדר ויפחיתו את הסכנה של חסימת אנרגיה. יש להימנע ככל האפשר משימוש באריגים, טפטים, מרבדים, או שטיחים מקיר לקיר, המאיטים את זרימת הצ'י.

אפשר להוסף לחדר מעט צמחיה, שתוסיף לו אנרגיה רעננה ותסייע בספיגת עודף הלחות.

 

אם השירותים והאמבטיה נמצאים באותו חדר, יש להציב את האסלה במרחק גדול ככל האפשר מהדלת. חשוב שאי אפשר יהיה לראות אותה כשנכנסים ושהיא לא תשתקף בשום מראה.

רצוי שהאמבטיה והשירותים יהיו מרוחקים. אם אפשר, כדאי להסתיר את האסלה מאחורי מחיצה, וילון או ארון. כך, מי שישתמש בשירותים יזכה בתחושה נוספת של פרטיות.

מיקום האמבטיה והשירותים 

בית אידאלי צריך להיות דומה לגוף האנושי, על איבריו ותפקודיו: המטבח (הקיבה) נמצא באזור הדלת הקדמית (פה), ואילו חדרי הרחצה והשירותים (איברי ההפרשה) ממוקמים מאחור, כשדלתותיהם אינן נמצאות בקו ישר עם דלת הכניסה הראשית של הבית.

לא מומלץ למקם את חדרי הרחצה והשירותים מול הכניסה הראשית, במרכז הבית, ליד המטבח, או בסמוך לחדר השינה. אם זהו המצב בביתכם ואינכם יכולים לשנות את מיקום החדר, או להפסיק להשתמש בו, תוכלו ליישם כמה פתרונות, שימזערו ואולי אף יבטלו את ההשפעות המזיקות.

מול דלת הכניסה: החדר אותו רואים כאשר נכנסים פנימה משפיע על אווירת הבית וקובע את הרושם הראשוני ממנו. אם החדר הראשון אותו רואים הוא חדר השירותים, אווירת הבית נקשרת עם הפרשות הגוף. בנוסף, כאשר דלת חדר השירותים או הרחצה פונה בקו ישר אל דלת הכניסה, הצ'י המיטיב עלול להישטף עם המים מיד אחרי שהוא נכנס לבית, דבר שעלול לפגוע בבריאות הדיירים ובהזדמנויות שלהם לעושר והצלחה בחיים.

הפתרון: אפשר להסיט את תשומת הלב מחדרים אלה על ידי משיכתה לאלמנטים עיצוביים סמוכים. כדאי להציב עציץ מחוץ לדלת, כדי להבטיח שילוב הרמוני בין יסודות העץ והמים.

בחדר השינה: חדרי שירותים ורחצה הצמודים לחדר השינה אינם נכונים מבחינת הפנג שואי. תכנון כזה עלול להוציא אנרגיה בריאה מחדר השינה, וגם להופכו פגיע לריחות, לחות ואנרגיות מזיקות. הפתרון: יש לשמור על דלת השירותים סגורה, ולהקפיד לא להציב את המיטה ממש מולה.

בסמוך למטבח: אין למקם חדרי שירותים ורחצה בסמוך למטבח, מפני שהצנרת המשותפת עלולה ליצור בעיות היגייניות ואנרגטיות (אנרגיית האש החיונית עלולה להינזק במפגש עם אנרגיית המים).

מרכז הבית: חדרי שירותים ורחצה שנמצאים ממש במרכז הבית (אזור הטאי-צ'י) יוצרים בעיה, בגלל ששם נמצא רוב הצ'י של הבית וניקוז המים מאזור זה יפריע להזרמת האנרגיה לשאר חלקי הבית.

הפתרון: אפשר לתלות מראה על דלת חדר השירותים או הרחצה ובכך למנוע מהאנרגיה להיכנס לאזור זה. 

wix.png
shutterstock_282561389.jpg

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

mirror.png
small.png

אני מתחייבת לא להשתמש בנתוני ההרשמה לשום שימוש מלבד זה המצויין למעלה 

bottom of page