top of page
מדרגות צר.png

פנג שואי - מאמרים

המדרגות והמסדרונות משמשים כמובילים הראשיים של אנרגיה למקומות השונים בבית, לכן לדרך בה מארגנים את שני האזורים האלה יש השפעה רבה על הבריאות והמזל של הדיירים.

לטיבה ואיכותה של אנרגיית החיים (המכונה צ'י) הזורמת בבית יש השפעה גדולה על מזלם ובריאותם של הדיירים. האנרגיה נעה דרך הבית כפי שהיא נעה בגוף. בדומה לעורקי הדם וערוצי האנרגיה (מרידיאנים), הנושאים עימם אנרגיית חיים אל האיברים הפנימיים השונים, המדרגות והמסדרונות משמשים כמובילים הראשיים של אנרגיה למקומות השונים בבית. 

כדי ליהנות מבריאות והצלחה יש לוודא שהאנרגיה נכנסת לבית וזורמת בו בצורה נכונה. חשוב לזכור כי גם בית נעים ומוצלח מבחינה ארכיטקטונית עשוי לסבול מבעיות משמעותיות בזרימת האנרגיה בתוכו, וכתוצאה מכך לפגוע בתחומי חיים שונים של אנשים המתגוררים בו. 

הלך המזל? תבדקו את הכניסה

צורת הזרימה האידאלית של האנרגיה היא רכה ומעגלית. לכן, בעיצוב הבית צריכות להיות משולבות צורות מעוגלות, שמחליקות ומרככות
את הצ'י. כשהאנרגיה זורמת בקו ישר היא עלולה לנוע במהירות רבה ולגרום לתחושות של לחץ, מתח וקונפליקט. למרבה הצער, תכנון סביבות עירוניות מושתת ברובו על צורת בנייה ישרה, זוויתית ומרובעת, המקפיצה ומאיצה את הצ'י והופכת אותו ליותר אגרסיבי. כדי להסדיר את זרימת האנרגיה מומלץ ליישם כמה תיקוני פנג שואי. 
 

ראשית, בחנו את אזור הכניסה לביתכם. דרך הגישה האידאלית אל הבית צריכה להתעקל קלות, כדי לשמור על תבנית תנועה טובה של הצ'י. אם השביל, גרם המדרגות, או המסדרון מובילים אל דלת הכניסה בקו ישר, יש לתקן את המצב. קו ארוך וישר המכוון לדלת מתקדם לעברה כמו חץ שלוח ועלול לפגוע בשער הכניסה העיקרי של אנרגיה לבית. כפיתרון, הניחו מחוץ לדלת הכניסה עציץ שעליו פונים כלפי מטה ("נשפכים"), כדי להאט את זרימת הצ'י הנכנס לבית. 
 

גם כיוון הזרימה חשוב. אם אתם מתכוננים לעבור לדירה, או משרד, הנמצאים מול גרם מדרגות, העדיפו נכס בו דלת הכניסה הראשית נפתחת מול מדרגות עולות ולא מול מדרגות יורדות, כי מזלכם יעלה או יירד באופן דומה.

ועוד בענייני מדרגות: רצוי שלבניין לא יהיו שני גרמי מדרגות, המובילים לכניסה הראשית מזוויות שונות. הדבר דומה לפה עם שתי לשונות, המזמין ויכוחים תמידיים, קונפליקטים ומריבות בקרב הדיירים או העובדים בבניין. הפתרון במצב כזה הוא להשתמש רק בגרם מדרגות אחד, או לפחות להשתמש כמה שפחות באחד מגרמי המדרגות.

הביטחון נעלם? בחנו את המדרגות

מדרגות פנימיות הממוקמות מול דלת הכניסה גורמות לצ'י הנכנס לבית לעלות מיד לקומה השנייה, מה שמשאיר את קומת הכניסה ללא אנרגיה. כדי לפתור את הבעיה יש להטות את המדרגה הראשונה, כך שהיא לא תימצא ממש מול דלת הכניסה. אם אי אפשר להטות את המדרגה, יש להציב בין הדלת למדרגות חציצה אנרגטית בצורת קריסטל תלוי, ספירלה, מובייל, או פעמון רוח. המחיצה, בדומה לשובר גלים קטן, תטה את זרימת האנרגיה לכיוון קומת הכניסה.

מדרגות - ערוצי אנרגיה בבית

כאשר גרם המדרגות שמול דלת הכניסה מוביל למטה, דיירי הבית עלולים לסבול מרגשות של חוסר ביטחון, סכנה, או אפילו נפילה - רגשות העלולים להוביל לפחדים ולהססנות בחיים. גם כאן ניתן ליישם את הפתרונות שמסיטים את זרימת האנרגיה הנכנסת לבית. 
גם מדרגות ספירליות מהוות בעיה, כי הן גורמות לצ'י להאיץ ולהסתחרר. כדי לפתור את הבעיה, צריך להאט את הצ'י ולגרום לו להגיע לקומה העליונה בצורה רגועה: יש לשים בקצה העליון של גרם המדרגות צמחים הצומחים כלפי מטה, או לתלות שם פעמון רוח, שיפזר את האנרגיה המגיעה במהירות.
בעיה נוספת של המדרגות הספירליות היא חוסר היציבות שלהן, שכן זהו מבנה ארעי ממתכת. הפתרון: לשים בקצה התחתון של גרם המדרגות שני כלים כבדים, שיקרקעו ויקבעו את המדרגות.

הכל מבולבל? הציצו למסדרון

מוביל נוסף של אנרגיה בבית הוא המסדרון. מסדרונות ארוכים וישרים יוצרים זרם אנרגיה חזק מאוד, שגורם לבעיות בקצה המסדרון. אנשים שגרים, או עובדים, בחדר שנמצא בסופו של מסדרון כזה, עלולים לחוש נסערים ומבולבלים כאילו הם ניצבים ברוח פרצים מתמדת.

ככל שהמסדרון ארוך יותר, האנרגיה צוברת יותר תאוצה. גם חומרים ומרקמים מסוימים עשויים להשפיע על תנועת האנרגיה: רצפת שיש, או קירות זכוכית, יאיצו את זרימת הצ'י בשל שטח פניהם החלק, ואילו משטחים מחוספסים, כמו עץ גולמי, אבן ירושלמית, "שפריץ", וילונות, או קירות עם נישות, ייצרו תנועה איטית של צ'י ואנרגיה רגועה יותר במסדרון.

פתרון מהיר לבעיית זרימת האנרגיה במסדרון הוא הקטנת משטח התאוצה. אפשר לעשות זאת על ידי הנחת שטיח על הרצפה, תליית שטיח קיר (או וילון), הצמדת רהיט לקיר, או הנחת עציץ עם צמח שעליו צומחים מטה.
פתרונות נוספים הם תליית מראות ותמונות של נוף ומרחבים על הקירות, כדי ליצור במסדרון תחושה של מרחב ועומק. חשוב להקפיד שלא לתלות מראה מול כניסה לחדר, מול מראה אחרת, או בקצה המסדרון. 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:  

wix.png
shutterstock_282561389.jpg
mirror.png
small.png

אני מתחייבת לא להשתמש בנתוני ההרשמה לשום שימוש מלבד זה המצויין למעלה 

bottom of page